Blog, Rodzicielstwo

Jak być dobrą mamą?

Zastanawiasz się czasem nad tym, jak być dobrą mamą? Jeżeli tak, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość: już nią jesteś!

Dlaczego czasem tak trudno w to uwierzyć?

W mediach społecznościowych często widzimy zdjęcia ślicznie ubranych dzieci, w gustownie urządzonych i wysprzątanych na błysk pokoikach. Wiele mam nie przyznaje się do tego, że macierzyństwo jest trudne. Gdy porównujemy się do innych, często uważamy, że jesteśmy wyjątkowo nieogarniętymi matkami. Bliskie i całkiem obce nam osoby mają swoje zdanie na temat tego, jak powinnyśmy wychowywać nasze dzieci. Na każdym kroku słyszymy „złote rady”. Gdy wychowujemy nasze dzieci bez przemocy i w bliskości, to słyszymy, że pozwalamy sobą rządzić i dzieci wchodzą nam na głowę. A gdy krzykniemy na dziecko, to zjadają nas wyrzuty sumienia, że nie zapanowałyśmy nad sobą. W takich warunkach łatwo jest zwątpić w to, że jesteś dobrą mamą.

Czy idealne mamy istnieją?

Znam dwa takie przypadki. Jedna grupa mam idealnych to mamy, które jeszcze nie mają dzieci 😉 Do drugiej należą te matki, które nawet same przed sobą nie potrafią się przyznać, że popełniają błędy.

Każdy człowiek ma ograniczone zasoby energetyczne, fizyczne, emocjonalne i finansowe na zaspokojenie swoich potrzeb. Mamy muszą podzielić te zasoby tak, aby zadbać nie tylko o siebie, ale też o dziecko lub dzieci. Najtrudniej jest to wykonać zwłaszcza wtedy, gdy spędzają większość swojego czasu sam na sam z maluchem. W takiej sytuacji zasobów zaczyna po prostu brakować. Nawet jeśli mamy wsparcie innych osób dorosłych i te zasoby są większe, to i tak nie jesteśmy w stanie całkowicie uchronić się od błędów i w każdej sytuacji zachować się książkowo i idealnie.

Czy mimo to mogę być wystarczająco dobrą mamą?

Oczywiście, że tak! Twoje dziecko nie potrzebuje idealnego rodzica. Ono potrzebuje mamy, która jest autentyczna i wystarczająco dobra.

Zdrowy psychicznie i intelektualnie rodzic zawsze wybiera dla swojego dziecka najlepsze dostępne rozwiązanie. Takie, na które w danym momencie pozwalają mu jego zasoby. Jeśli masz wystarczająco dużo czasu i energii, to przygotujesz na kolację zdrowe placuszki warzywne, ale jeśli padasz na twarz po ciężkim dniu, to po prostu zgrzejesz parówkę. Jeśli Twój maluch wybrudzi się jedzeniem u cioci na imieninach, a będziesz mieć ze sobą czyste ubrania na zmianę, to prawdopodobnie go przebierzesz. Jak nie będziesz mieć zestawu na przebranie, to zetrzesz plamę mokrą chusteczką, bo wtedy to będzie najlepsze dostępne dla Ciebie w tym momencie rozwiązanie.

To Ty jesteś ekspertem!

Wróćmy jeszcze do powyższego przykładu. Może być tak, że będziesz mieć ze sobą czyste ubrania, ale uznasz, że przebieranie dziecka w tym momencie nie ma sensu, bo i tak za chwilę znów się pobrudzi. Inni mogą mieć na ten temat swoje zdanie, ale to Ty jesteś ekspertem od swojego dziecka. Nikt nie zna Twojego malucha tak dobrze, jak Ty. Nikt nie ma z nim takiej relacji jak Ty. To Ty wiesz najlepiej!

Droga Mamo! Codziennie ciężko pracujesz i wykonujesz kawał dobrej roboty! Dajesz z siebie tyle, ile jesteś w stanie. Pamiętaj, że zawsze wybierasz najlepsze dostępne rozwiązanie. Jesteś dobrą mamą! Najlepszą jaką Twoje dziecko może mieć!

 

*** Inspiracją do napisania tego wpisu była dla mnie ta audycja

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *