Blog, Rodzicielstwo

Jak odstawić nocne karmienia piersią?

Jeśli przymierzasz się do częściowego odstawienia dziecka od piersi poprzez zaprzestanie karmienia w nocy i pozostawienie karmień w ciągu dnia, to ten tekst pomoże Ci się przygotować do tej zmiany. Właśnie mam za sobą ten proces, od dwóch tygodni karmię moją 16-miesięczną córkę tylko w dzień (rano, przed drzemką i wieczorem przed snem). Nie było łatwo, ale obyło się bez większych dramatów, dzięki temu, że dobrze się do tego odstawienia przygotowałam.
Mam dla Ciebie listę spraw, o których warto pomyśleć, zanim podejmiesz to wyzwanie:
1. Powód.
Zastanów się, dlaczego chcesz odstawić nocne karmienia. Zanim przystąpisz do działania, musisz wiedzieć, z jakiego powodu to robisz. Będziesz mogła powtarzać sobie te argumenty w chwilach zwątpienia, gdy w środku nocy będziesz nosić na rękach malucha, któremu trudno zasnąć bez piersi w buzi. W moim przypadku głównym powodem było to, że córka ssała w nocy w większości niespożywczo, traktowała sutek jak smoczek, co może mieć negatywny wpływ na stan zębów. Oprócz tego spanie w wymuszonej pozycji powodowało, że rano budziłam się obolała. Zdecydowanie lepiej się wysypiam, gdy córka śpi w swoim łóżeczku. Jeżeli jednak liczysz na to, że po odstawieniu nocnych karmień, Twoje dziecko zacznie przesypiać noce, to mam dla Ciebie złą wiadomość – to tak nie działa. A przynajmniej nie od razu i nie w każdym przypadku.
2. Odpowiedni moment.
O gotowości na zmiany pisałam szerzej TUTAJ. Postaraj się wybrać taki moment, kiedy jesteś (względnie) wyspana, zdrowa, nie masz na najbliższe kilka dni ważnych planów, które wymagałyby skupienia. Przydatne jest również wsparcie partnera, więc dobrze by było, gdyby on też miał kilka dni wolnych od pracy, ale nie jest to warunek konieczny, o czym napiszę niżej. Warto wybrać taki czas, kiedy dziecko nie ząbkuje i jest zdrowe, bo w przeciwnym razie odstawianie będzie znacznie trudniejsze. My wybraliśmy czas między Świętami a Sylwestrem. Kilka dni wcześniej córce przebiły się wreszcie do końca wszystkie czwórki i mieliśmy chwilowy spokój z ząbkowaniem. Ja w czasie Świąt zdążyłam trochę odespać wcześniej zarwane nocki i zebrać siły na to nowe wyzwanie.
3. Wsparcie taty.
W sporej części przypadków nocnego odstawienia od piersi, elementem niezbędnym jest wsparcie męża/partnera. Są dzieci, które skutecznie od piersi odstawia tata, ponieważ bliskość mamy, jej emocje i zapach mleka bywają uważane za czynniki utrudniające ten proces. Dlatego wiele mam decyduje się na spędzenie nocy w innym pokoju lub nawet poza domem i pozostawia malucha pod opieką ojca. W przypadku spania z dzieckiem w jednym łóżku pomocne bywa położenie się taty pomiędzy mamą a dzieckiem. Trzeba mieć jednak świadomość, że niektóre maluchy od piersi musi odstawić mama, a partner zajmuje się wsparciem technicznym i emocjonalnym. Tak było w naszym przypadku. Pierwszej nocy mąż próbował uspokoić córkę, nosił ją na rękach, jednak okazało się, że brak mleka i brak mamy jednocześnie, powoduje u niej zbyt duży stres. Dlatego zdecydowałam się wziąć sprawy (i córkę) we własne ręce.
4. Przygotowanie techniczne.
Pomyśl o swoim ubiorze. Dobrze by było, żeby nie była to koszula czy piżama z głębokim dekoltem, ani rozpinana na guziki, żeby utrudnić dziecku dostęp do piersi. Jest to szczególnie ważne, gdy odstawia się starszaka, który potrafi już sam się obsłużyć i skorzystać z bufetu mlecznego. Warto ubrać się na tyle ciepło, żeby nie zmarznąć nosząc dziecko przykładowo przez 2 godziny. Przygotuj wodę dla siebie i dla dziecka. Ja wybrałam dla córki bidon z rurką, żeby uniknąć rozlania wody, ale ona i tak wolała pić z otwartego kubeczka. Bardzo pomoce podczas pierwszej nocy okazało się nosidło, bo każda próba przycupnięcia choćby na krześle lub kanapie kończyła się wznowieniem lamentu, musiałam być w ciągłym ruchu. Bez nosidła ręce by mi pewnie odpadły, a kręgosłup rozsypałby się na części 😉 Przydatna może też być mała lampka, żeby nie rozbudzać malucha zapalaniem dużego światła.
5. Co robić a czego unikać?
Powiedz dziecku wcześniej, że w nocy nie dostanie mleczka. Wytłumacz dlaczego, nawet jeśli wydaje Ci się, że nic z tego nie zrozumie. Możesz na przykład powiedzieć, że brzuszek musi w nocy odpoczywać, albo że nie pijemy mleczka w nocy, żeby nas ząbki nie bolały (celowo używam liczby mnogiej, warto zaznaczyć, że mama i tata też w nocy nie jedzą i piją tylko wodę). Po obudzeniu przypomnij maluchowi, że nie dasz mu mleczka i odwołaj się do wcześniejszej rozmowy. Warto zapewnić dziecko: kocham Cię, jestem przy Tobie. Możesz je tulić, kołysać, śpiewać mu, opowiadać wierszyki, głaskać po główce i plecach, proponować wodę do picia. Nie warto próbować uśpić go za wszelką cenę. Znacznie efektywniej będzie najpierw je uspokoić i wyciszyć, wtedy łatwiej zapadnie w spokojny sen. Może Ci się wydawać, że zagadywanie go w takiej sytuacji jest niewskazane, jednak zaangażowanie malucha w interakcję z rodzicem, pomoże mu obniżyć poziom napięcia i się zrelaksować, co ułatwi późniejsze zasypianie.
Ta strategia zdała u nas egzamin. Co prawda córka nadal budzi się w nocy, ale już nie domaga się mleka. Wystarczy jej przytulenie, czasem potrzebuje się napić wody i po chwili zasypia ponownie.
Tak przygotowana z pewnością Ty również osiągniesz sukces w odstawianiu nocnego karmienia piersią. Powodzenia!

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *