„Rozwojówka” wystartowała!

Witajcie na moim wymarzonym blogu!

Znajdziecie tu garść informacji jak rozwijać potencjał (swojego) dziecka korzystając z dorobku psychologii rozwojowej, pedagogiki montessoriańskiej i najnowszych badań. Będzie sporo praktycznych informacji – zależy mi, by teorię przekłuwać na praktykę. Tak, jak to od lat to robię pracując jako psycholog dziecięcy i spełniając się w roli mamy.

Skąd pomysł?

Prowadząc zajęcia z psychologii rozwojowej, czyli tzw. “rozwojówki”, dla studentów Psychologii Stosowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim pomyślałam, że warto byłoby dzielić się wiedzą o rozwoju dziecka nie tylko w murach uniwersyteckich. Wiem, jak ciężko czasem zdobyć naprawdę sprawdzone informacje w internetowym gąszczu. Zapraszam do dyskusji, do wymiany pomysłów, do dzielenia się własnymi doświadczeniami, niech Rozwojówka będzie przestrzenią dla zaangażowanego rodzica!

Moim celem jest rozpropagowanie wiedzy psychologicznej dotyczącej rozwoju dziecka i pomoc rodzicom w odnalezieniu się w gąszczu porad wychowawczych, które czasami nie mają nic wspólnego z dobrem dziecka, a raczej stanowią kłodę na drodze do jego harmonijnego rozwoju.

Niestety nieustannie dziwię się jak przeróżne (nierozwojowe!) mity o wychowaniu i rozwoju dzieci mają status święcie obowiązujących prawideł jak np. „nie bierz ciągle na ręce, bo rozpieścisz/ przyzwyczaisz„, „nie wolno płakać„, „grzeczne dzieci nie marudzą” itd. Twierdzeniom tym przeczy aktualna wiedza psychologiczna, ale i często… intuicja rodzica. Wierzę, że macierzyństwo (i tacierzyństwo!) opiera się w dużej mierze na intuicji i instynktach, a dziecko już od narodzin potrafi nam bardzo dużo podpowiedzieć o tym co dla niego dobre. I warto być w dialogu, nie tylko z dzieckiem, ale i samym sobą. A niektóre poradniki o wychowaniu bardziej stresują rodzica, niż pomagają w budowaniu dobrej więzi.

Postaram się pokazać Wam jak wspierać rozwój dziecka albo przynajmniej jak mu czasem nie przeszkadzać 😉 Będzie o tym jak stworzyć dziecku przestrzeń do rozwoju, jakie zabawki i książki wybierać, jak wspierać dziecko z głową, a przy tym nie zwariować 😉 Blisko mi przy tym do założeń pedagogiki Marii Montessori, Rodzicielstwa Bliskości, Porozumienia bez przemocy Rosenberga czy Jespera Juula.

Do współpracy zapraszać będę innych specjalistów zajmujących się dziećmi: logopedów, terapeutów integracji sensorycznej, pedagogów. Będzie się działo 🙂

Podsumowując, Rozwojówka to miejsce, w którym dzieci są ważne, a ich świat ciekawy. Gdzie rodzic towarzyszy, a wychowanie nie jest tresurą.

Zapraszam i do lektury i do kontaktu!

4 thoughts on “„Rozwojówka” wystartowała!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *